Σάββατο, 7 Απριλίου 2012

Δόξα Καλυβών - Δόξα Ορμύλιας 0-3

Τη δέκατη τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα η Δόξα Ορμύλιας, απέναντι στην έτερη "Δόξα" του ομίλου, Δόξα Καλυβών.
Η ομάδας μας επικράτησε με σκορ 3-0, έχοντας κρατήσει για άλλη μια φορά απαραβίαστη την εστία της. Συνολικά έχει να δεχθεί γκολ εδώ και 500 λεπτά!

Το παιχνίδι
Το παιχνίδι παρακολούθησε αρκετός κόσμος που έφτασε στο γήπεδο των Καλυβών, για να ενισχύσει την ομάδα μας για ακόμη ένα παιχνίδι.
Κάτω από το τέρμα, κάθισε ο Νικολαΐδης Κώστας, στην άμυνα βρίσκονταν οι Μπλιουκάς Νίκος, Λανταβός Γιώργος, Κούρας Γιάννης, Φασούλας Χρήστος. Στη μεσαία γραμμή ήταν ο Θαλασσάς Ηλίας, ο Κούρας Νίκος, ο Ζαχαράκης Μανόλης και στα πλάγια οι Μιχαλούδης Βασίλης και Λανταβός Γιάννης. Στην κορυφή βρίσκονταν ο Γκότας Δημήτρης.

Στο 15ο λεπτό, έπειτα από μπαλιά ακριβείας του Ζαχαράκη, ο Μιχαλούδης έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το σουτ του πέρασε δίπλα από το τέρμα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Λανταβός Γιάννης, ύστερα από σέντρα του Ζαχαράκη έχασε σπουδαία ευκαιρία εξ επαφής!
Κάπου εκεί ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απευθυνόμενος στον κόσμο φώναξε:
"Ρεε φέρτε μου μια σόδα. Σκώθ'καν τα καλαμάρια και μαλών' με τ'ς πατάτες!"

Στο 32ο λεπτό, άλλο ένα καλό σουτ του Λανταβού που ήταν πολύ δραστήριος. Δύο λεπτά αργότερα ο Κούρας Νίκος τραυματίστηκε και βγήκε αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Δρίβας Γιάννης.
Στο 39ο λεπτό ήρθε το γκολ! Ο Ζαχαράκης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Μπλιουκάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!
Ο Μπλιουκάς σκοράρει...

...και πανηγυρίζει!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μπήκε γερά με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να τελειώσει το παιχνίδι, και τα κατάφερε στο 47'! Ο Γκότας έκλεψε τη μπάλα από το δεξί μπακ των γηπεδούχων, μπήκε στην περιοχή, κι αφού πέρασε έναν αμυντικό έκανε με ωραίο σουτ το 2-0!

Στο 52ο λεπτό, ο Ζαχαράκης εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά στον αντίπαλο τερματοφύλακα που μπερδεύτηκε και έτσι έγινε το 3-0! Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή μιας και υποστήριζαν ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε, και η μόνη καλή ευκαιρία που είχε η Δόξα ήταν ένα σουτ του Γκότα στο 63' αλλά ο αμυντικός των Καλυβών έδιωξε πάνω στη γραμμή. Τότε έγινε και η 2η αλλαγή, όπου στη θέση του Λανταβού Γιάννη  μπήκε ο Σίλντι , ενώ στο 70' , ο Γκότας τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Γιουτζίν.

Η βαθμολογία της κανονικής διάρκειας των πέντε πρώτων είναι η εξής:
1) Άρης Κασσανδρείας 68
2) Δόξα Ορμύλιας 67
3) Ανθεμούς Γαλάτιστας 62
4) Ηρακλής Ν. Φώκιας 61
5) Α.Ο. Σημάντρων 46

Η Ορμύλιας θα παίξει για τις θέσεις 1 και 2 στην έδρα του Άρη Κασσανδρείας. Σε περίπτωση ήττας καταλαμβάνει τη 2η θέση, ενώ αν νικήσει θα γίνει άλλο ένα παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων σε ουδέτερο γήπεδο.